Избелване на зъби – кой е най-добрият начин?

Избелване на зъби

Всеки иска да има по-бели зъби. Те правят усмивката още по-блестяща, забелязват се от далеч и често предизвикват възхищение и малко завист.

Но как да избелим зъбите си? 

В интернет е пълно с всякакви съвети, част от които не само няма да имат положителен ефект, но дори могат сериозно да увредят емайла на вашите зъби.

В тази статия сме опитали да отговорим на най-честите въпроси, които получаваме по темата.

Защо се оцветяват зъбите?

Въпреки че цял живот редовно миете зъбите си, те не са перфектно бели. Защо? Причината е много проста – оцветяването на зъбите е естествен процес, а някои храни и медикаменти допълнително го ускоряват. Сред по-разпространените „оцветители“ на вашата усмивка спадат някои от най-популярните напитки – кафе, чай, вино, кола, както и немалко плодове, сред които цитрусите (портокал, грейпфрут, лимон), кивито и боровинките. Всеизвестен факт е, че тютюнопушенето също влияе негативно на оцветяването на зъбите. От лекарствата за потъмняване на емайла на зъбите допринасят повечето психотропни, антихипертонични и антибиотични медикаменти.

Има ли зъби, които не могат да бъдат избелени?

Краткият отговор е „НЕ“. Всички видове зъби подлежат на избелване, но в различна степен. Трябва да имате предвид, че всеки човек генетично има различен цвят на зъбите. Избелването е козметична процедура, чиято цел е зъбите да възвърнат своя естествен цвят. Обикновено се постига изсветляване в рамките на 3-4 тона, като ефектът е по-голям при пожълтели, отколкото при посивели зъби.

Вредно ли е избелването на зъбите?

Много хора смятат, че избелването на зъбите води до увреждане на зъбния емайл. Когато процедурата е извъшена от специалист, това категорично не е вярно. При избелването на зъбите от стоматолог те възвръщат естествения си цвят, без емайлът им да бъде разрушен. Върху зъбите се нанася избелващ гел, който се активира с помощта на специални лампи. Вследствие на това той прониква в порите на емайла, за да извлече навън натрупаните оцветявания, които са под формата на пигментиращи молекули.

Какво представлява клиничното избелване на зъбите?

Процедурата по клинично избелване на зъбите продължава около 1-2 часа. Първата стъпка е внимателното и качествено почистване на плаката и зъбния камък. След това върху зъбите равномерно се поставя избелващия гел, чието действие се активира с помощта на избелващи лампи. Процедурата се повтаря няколко пъти до постигане на желания цвят.

Има ли риск при домашно избелване на зъбите?

За да избегнем недоразуменията, ще разделим домашното избелване на зъбите на две категории:

1) Самолечение

В интернет е пълно с информация за различни „трикове“ за избелване на зъбите. Сред тях има съвети за избелване на зъби с:

– лимонов сок
– сода бикарбонат
– кислородна вода
– активен въглен
…и много други

Важно е да знаете, че голяма част от тези „хитрини“ не само не работят, но и могат да имат разрушително действие за емайла на вашите зъби.

Избелващите пасти за зъби, които можете да намерите във все повече разновидности, за съжаление също не могат да постигнат желания резултат. Тяхната непрекъсната употреба не е препоръчителна, тъй като често те са силно абразивни и вредни за зъбния емайл. Част от тях действително съдържат избелващи агенти, но в изключително малки количества, за да може да бъде постигнат желания ефект. Качествената избелваща паста за зъби обаче може да бъде добро решение за по-дългосрочно запазване на цвета на избелените под контрола на вашия зъболекар зъби.

2) Домашно избелване, консултирано със стоматолог

Избелването на зъбите в домашни условия може да бъде ефективно и безопасно, само ако се извърши след консултация с вашия зъболекар. Също като при клиничното избелване, тук се използва избелващ гел. Той обаче е в по-ниска концентрация, което е и по-щадящо за чувствителните зъби. Гелът се поставя в специално изготвени индивидуални шини, които пациентът трябва да носи по няколко часа в рамките 10-12 дни. При него са необходими няколко посещения при вашия стоматолог – при първото се почистват плаката и зъбният камък и се взимат мерки за шината, при второто зъболекарят ви връчва шината и ви показва как да я ползвате, а при третото той проследява какъв е постигнатият ефект и преценява още колко време е необходимо да я ползвате. Този подход е изключително щадящ за зъбите. Веднъж изработена, шината може да ви послужи отново, ако след време решите да повторите процедурата.

 

Колко време ще запазят зъбите ми своята белота?

Преди да вземете решение, дали да се подложите на процедура за избелване на зъби, е нормално да искате да знаете отговора на този въпрос. Отговорът не е еднозначен, тъй като времето през което вашите зъби ще запазят своя бял цвят зависи от много фактори, сред които водещи са вашите хранителни и хигиенни навици. Ако пушите и употребявате големи количества кафе, чай и газирани напитки, върху емайла на зъбите ви по-бързо отново ще се натрупат оцветители. Но дори и в този случай, зъбите ви ще бъдат видимо по-бели в рамките на следващите 12 месеца след избелването. След изтичането на този период, ще се наложи да повторите процедурата. Някои зъболекари обещават, че зъбите ви ще бъдат блестящо бели в продължение на поне 2-3 години, но това на практика е невъзможно.

Логично е също, че ако миете зъбите си редовно и правилно и използвате по-малко нарушаващи цвета на емайла храни и напитки, резултатът от избелването ще бъде налице по-дълго време.

За кого не е подходящо?

За да се подложите на клинично избелване на зъби е препоръчително да имате навършени 18 години, тъй като в по-ранна възраст съществува риск от увреждане на тъканите във вътрешността на зъба. Процедурата не се препоръчва за бременни и кърмещи, както и за хора с голямо количество пломби във видимата част на зъбите.

Дентална клиника „Д-р Елхнеди“ предлага избелване на зъбите в клинични и домашни условия. Запишете си час за преглед и консултация сега.

“Колко струват зъбните импланти?” и още 7 важни въпроса по темата

Опитните ни специалисти имплантолози отговарят на най-често задаваните въпроси, свързани със зъбни импланти

 

След като наскоро отговорихме на най-често задаваните въпроси, свързани с брекетите, сега ще споделим с теб полезна информация и за друг много важен дял от съвременната стоматология – зъбните импланти.

1. Каква е ролята на зъбните импланти?

Имплантите наподобяват винтове, които изпълняват ролята на изкуствен зъбен корен. Те се поставят оперативно в челюстната кост и впоследствие се страстват с нея. Поемайки ролята на зъбен корен, имплантът може да замести един, няколко или всички липсващи зъби. Другата му основна функция е като подържаща система в областта на протезирането. Върху него могат да бъдат поставени корони, мостове и подвижни протези.

2. От какво са направени зъбните импланти?

Имплантите са изработени от специални биологично поносими титаниеви сплави, благодарение на които имплантът се сраства с костта, без тя да го отхвърли като външно тяло (т.н. остеоинтеграция). Същият материал се използва при замяната на тазобедрената става и при протези на други стави в тялото. По-рядко се работи с циркониеви импланти – най-вече при непоносимост към титан.

3. Кои са предимствата на зъбните импланти?

Имплантологията е сред най-иновативните лечебни методи в съвременната дентална медицина. Тя представлява алтернатива на поставянето на мост или протеза при липсващ(и) зъб(и), като се отличава със следните сериозни предимства:

– запазва и защитава съседните зъби (не е необходимо изпиляване, както е при направата на мост)

– възстановява/подобрява естетиката

– не нарушава фонетиката

– предпазва костта от резорбция

– позволява пълноценен прием на храна

Не е за подценяване и фактът, че правилно поставеният и добре поддържан имплант има изключително дълъг живот (15-20 години).

4. А има ли недостатъци?

Единственият известен недостатък е сравнително високата цена (която не се покрива от Здравната каса). Тя може да бъде обяснена с факта, че поставянето на имплант изисква намесата на опитен и високо-квалифициран орален хирург, както и използването на скъпи висококачествени материали. Повечето наши пациенти, които са се решили на тази стъпка, споделят ,че гледат на импланта като на дългосрочна инвестиция за перфектна усмивка и пълноценно хранене.

зъбни импланти усмивка

5. Колко струва поставянето на имплант?

Това е най-често задаваният въпрос, когато става въпрос не само за тази стоматологична процедура, а и за всяка друга. Но за разлика от почистването на зъбен камък, например, при което цената е относително стандартна, при поставянето на имплант тя зависи  от много фактори, сред които: здравословното състояние на зъбната кост, венците, съседните и насрещните зъби и т.н. Ето защо тя може да се определи, едва след като дойдете на контролен преглед (запишете си час тук).

И все пак, за ориентир трябва да имате предвид, че поставянето на зъбен имплант струва около 1500 лева. Ако някой ви обещае много по-ниска цена, е добре да имате едно наум и внимателно да проучите предишния опит на лекаря,  както и материалите, които използва.

В основата на относително високата цена е използването на изключително скъпи и качествени материали, които обаче гарантират дълъг и безпроблемен живот на импланта. В същото време високата квалификация и опитът на оралния хирург, който отговаря за лечението, също са от съществено значение. Повече за д-р Йордан Елхнеди, който има над 20 години опит в имплантологията и естетичната стоматология, можете да прочетете тук.

6. Колко време отнема поставянето на импланта? Боли ли?

Ще започнем отзад напред, за да ви успокоим – не, не боли! Поставянето на импланта обикновено отнема между 15 и 45 минути, като се прилага местна упойка – същата като при вадене на зъб.

А ето и кои са отделните етапи на лечението:

– Предварителна консултация 

След като ви прегледа, с помощта на направените за целта рентгенови снимки, вашият имплантолог ще определи най-подходящия вариант за вас и ще изготви план за действие. Това е и моментът, в който ще научите точната цена на лечението – поставяне на имплант.

Имплантът се поставя в челюстта на мястото  на липсващия зъб. Както вече споменахме, процедурата е много по-безболезнена отколкото повечето пациенти очакват. В повечето случаи по никакъв начин не се отразява на работоспособността на пациента.

– Остеоинтеграция

Този процес отнема между 3-6 месеца, през които челюстта се сраства с импланта. От пациента се изисква да се храни с по-мека храна само през първите 1-2 седмици, докато костта се възстановява от хирургическата намеса и меките тъкани заздравеят.

– Изработване и поставяне на короната или конструкцията над имплантите

След като се увери, че имплантът се е интегрирал успешно в челюстната кост, вашият стоматолог ще направи отпечатък, на базата на който ще бъде изработен новият ви зъб. Той ще бъде с перфектните форма и цвят, за да се впише естествено във вашата неотразима усмивка. 

7. Може ли короната или конструкцията да се изработи и да се постави в устата по-бързо?

В определени случаи това е възможно – най-често в областта на долна челюст, където костта е по-твърда. Тогава може короната да бъде поставена една седмица след  имплантирането. В такъв случай тя е временна и е пластмасова. Окончателната коронка се изработва три месеца по-късно.

8. Как трябва да се грижа за моите зъбни импланти?

Ако поставянето на импланта е добре изпълнено и са използвани качествени материали, след неговото адаптиране към челюстта той не изисква по-специални грижи от тези, които се  полагат за останалите  зъби. Препоръчително е на всеки 6 месеца да се ходи  на контролен преглед.

Искате ли да научите повече за това как вашата усмивка може да стане перфектна? Запишете си час при нашия специалист имплантолог на тел. 0888 314 980.

Преди да сложиш брекети

Отговорите на 9 от най-често задаваните въпроси по темата

1. Какво са брекетите?

Брекетите са средство за лечение на всякакви деформации на захапката и отклонения в подреждането на зъбите. Те представляват пластини, които се прикрепят към зъбите. В повечето случаи брекетите са изработени от метални сплави, но съществуват също пластмасови, керамични и сапфирени. Керамичните са матово бели, а сапфирените стъклено прозрачни – това са двата най-естетични варианти.

2. Всеки зъболекар ли може да ми постави брекети?

По принцип може да ги постави всеки, но е препоръчително лечението с брекети да се проведе от специалист ортодонт. Все пак за придобиването на тази специалност той е преминал допълнителен 3-годишен период на ежедневно обучение и интензивна работа с пациенти под наблюдение.

3.Колко време отнема лечението с брекети?

Постигането на правилна подредба на зъбите е бавен процес, но крайният резултат определено си струва търпението. Продължителността на лечението е строго индивидуална и зависи от степента на деформация, като най-често то продължава около 2 години.

4. Ще се върнат ли зъбите ми в предишната позиция, след като сваля брекетите?

Тъканите в организма имат “памет” и след свалянето на брекетите се стремят да възстановят първоначалната позиция на зъбите. Затова активното лечение с брекети е последвано от ретенционен период, който е поне два пъти по-дълъг от носенето на брекети и има за цел да фиксира зъбите и да предотврати връщането им в първоначалната позиция.

Преди да сложиш брекети

5. На каква възраст е най-добре да отида на ортодонт?

Много хора си мислят, че вече са изпуснали момента за поставяне на брекети. Това обаче не е вярно. Статистиката показва, че над 20% от хората с брекети са на възраст над 30 години. Естествено, колкото по-рано започнеш с лечението, толкова по-дълго ще можеш да се радваш на твоята перфектна усмивка. При децата се препоръчва първият ортодонтски преглед да се проведена 7-годишна възраст.

6. Колко струва лечението с брекети?

Както вече споменахме, всеки случай е индивидуален. От степента и типа на деформацията зависят както продължителността на лечението, така и неговата цена. Цената ще бъде определена по време на твоето първо посещение при нашия ортодонт. На него трябва да донесеш 2 рентгенови снимки – панорамна (ОПГ) и профилна телерентгенография (ТРГ). На място в кабинета нашият ортодонт ще вземе напълно безболезнено с мек материал отпечатъци от твоите зъби и ще направи фотоснимки на лицето и зъбите ти.

7. Болят ли брекетите?

Самото поставяне на брекетите е напълно безболезнено. Все пак трябва да имаш предвид, че дори най-малката промяна в устната кухина се усеща значително. Ще са необходими около 2 седмици за адаптация. Дискомфортът и болката са най-осезаеми през първите 24 часа след поставянето на брекетите.

8. Ще имам ли проблеми с говоренето?

Твърдението, че с брекети ще фъфлиш, е напълно невярно! Говорът с брекети е напълно нормален, като при част от хората са необходими няколко дни на адаптация.

9. Ще имам ли проблеми с храненето?

Тук наистина са необходими някоио граничения. За да предпазиш целостта на брекетите, е желателно да подбираш по-внимателно с какво се храниш. Препоръчително е да избягваш както лепкавите (дъвки, халва, карамел и т.н.), така и много твърдите храни (ядки, сухари, някои плодове и зеленчуци). Най-добре е храната винаги да бъде нарязана на малки хапки. Газираните напитки също е добре да бъдат избягвани.

 

Искаш ли да научиш повече за това как твоята усмивка може да стане перфектна? Запиши си час при нашия специалист ортодонт на тел. 0888 314 980.

Доктор Елхнеди в “Мисия красота” (по Nova TV)

Заради своите големи постижения в сферата на оралната хирургия, имплантологията и естетичната стоматология,

доктор Йордан Елхнеди беше поканен от екипа на “Мисия красота” (част от предаването по Нова телевизия “На кафе” с Гала), за да се справи с поредното предизвикателство в своята кариера – да възвърне усмивката на лицето на жена, преминала през много страдания и проблеми със зъбите.

Във финалното видео (най-отдолу на страницата) можете да видите впечатляващия резултат, който д-р Елхнеди успя да постигне. Но нека започнем с първия епизод от поредицата. В него опитният стоматолог среща за първи път своята пациентка и пред камерите на Нова телевизия се запознава с нейния случай:  

В епизод 2 можете да видите гостуването на д-р Елхнеди в студиото на Гала. По време на интересното интервю той разкрива подробности за процеса на лечение на пациентката. А тя самата споделя: “В неговите ръце се чувствам много спокойна. Това е човек, който си обича професията и те предразполага.” 

В епизод 3 пациентката придобива по-ясна представа за прекрасната усмивка, с която ще се сдобие в края на лечението. “Направо нямам думи”, възкликва Величка. Вижте емоционалната й реакция при поставянето на временните зъби тук:

https://www.youtube.com/watch?v=wxrIY0-fEvM 

В края на ноември “Мисия красота” продължава, а доктор Елхнеди работи на живо в импровизиран кабинет в студиото на Гала. Какво се случи в епизод 4 на вълнуващото риалити предаване, можете да видите тук:

Търпението и усилията си струваха! Перфектната усмивка на Величка е готова. Вижте как само за няколко седмици доктор Йордан Елхнеди успя коренно да пробрази усмивката на своята 45-годишна пациентка във финалния пети епизод на “Мисия Красота”:

Искате ли да възвърнете блясъка на Вашата усмивка? Първата стъпка е да се обадите и да си запишете час за преглед , на който ще бъде определено най-подходящото лечение за Вашия случай.