“Колко струват зъбните импланти?” и още 7 важни въпроса по темата

Опитните ни специалисти имплантолози отговарят на най-често задаваните въпроси, свързани със зъбни импланти

 

След като наскоро отговорихме на най-често задаваните въпроси, свързани с брекетите, сега ще споделим с теб полезна информация и за друг много важен дял от съвременната стоматология – зъбните импланти.

1. Каква е ролята на зъбните импланти?

Имплантите наподобяват винтове, които изпълняват ролята на изкуствен зъбен корен. Те се поставят оперативно в челюстната кост и впоследствие се страстват с нея. Поемайки ролята на зъбен корен, имплантът може да замести един, няколко или всички липсващи зъби. Другата му основна функция е като подържаща система в областта на протезирането. Върху него могат да бъдат поставени корони, мостове и подвижни протези.

2. От какво са направени зъбните импланти?

Имплантите са изработени от специални биологично поносими титаниеви сплави, благодарение на които имплантът се сраства с костта, без тя да го отхвърли като външно тяло (т.н. остеоинтеграция). Същият материал се използва при замяната на тазобедрената става и при протези на други стави в тялото. По-рядко се работи с циркониеви импланти – най-вече при непоносимост към титан.

3. Кои са предимствата на зъбните импланти?

Имплантологията е сред най-иновативните лечебни методи в съвременната дентална медицина. Тя представлява алтернатива на поставянето на мост или протеза при липсващ(и) зъб(и), като се отличава със следните сериозни предимства:

– запазва и защитава съседните зъби (не е необходимо изпиляване, както е при направата на мост)

– възстановява/подобрява естетиката

– не нарушава фонетиката

– предпазва костта от резорбция

– позволява пълноценен прием на храна

Не е за подценяване и фактът, че правилно поставеният и добре поддържан имплант има изключително дълъг живот (15-20 години).

4. А има ли недостатъци?

Единственият известен недостатък е сравнително високата цена (която не се покрива от Здравната каса). Тя може да бъде обяснена с факта, че поставянето на имплант изисква намесата на опитен и високо-квалифициран орален хирург, както и използването на скъпи висококачествени материали. Повечето наши пациенти, които са се решили на тази стъпка, споделят ,че гледат на импланта като на дългосрочна инвестиция за перфектна усмивка и пълноценно хранене.

зъбни импланти усмивка

5. Колко струва поставянето на имплант?

Това е най-често задаваният въпрос, когато става въпрос не само за тази стоматологична процедура, а и за всяка друга. Но за разлика от почистването на зъбен камък, например, при което цената е относително стандартна, при поставянето на имплант тя зависи  от много фактори, сред които: здравословното състояние на зъбната кост, венците, съседните и насрещните зъби и т.н. Ето защо тя може да се определи, едва след като дойдете на контролен преглед (запишете си час тук).

И все пак, за ориентир трябва да имате предвид, че поставянето на зъбен имплант струва около 1500 лева. Ако някой ви обещае много по-ниска цена, е добре да имате едно наум и внимателно да проучите предишния опит на лекаря,  както и материалите, които използва.

В основата на относително високата цена е използването на изключително скъпи и качествени материали, които обаче гарантират дълъг и безпроблемен живот на импланта. В същото време високата квалификация и опитът на оралния хирург, който отговаря за лечението, също са от съществено значение. Повече за д-р Йордан Елхнеди, който има над 20 години опит в имплантологията и естетичната стоматология, можете да прочетете тук.

6. Колко време отнема поставянето на импланта? Боли ли?

Ще започнем отзад напред, за да ви успокоим – не, не боли! Поставянето на импланта обикновено отнема между 15 и 45 минути, като се прилага местна упойка – същата като при вадене на зъб.

А ето и кои са отделните етапи на лечението:

– Предварителна консултация 

След като ви прегледа, с помощта на направените за целта рентгенови снимки, вашият имплантолог ще определи най-подходящия вариант за вас и ще изготви план за действие. Това е и моментът, в който ще научите точната цена на лечението – поставяне на имплант.

Имплантът се поставя в челюстта на мястото  на липсващия зъб. Както вече споменахме, процедурата е много по-безболезнена отколкото повечето пациенти очакват. В повечето случаи по никакъв начин не се отразява на работоспособността на пациента.

– Остеоинтеграция

Този процес отнема между 3-6 месеца, през които челюстта се сраства с импланта. От пациента се изисква да се храни с по-мека храна само през първите 1-2 седмици, докато костта се възстановява от хирургическата намеса и меките тъкани заздравеят.

– Изработване и поставяне на короната или конструкцията над имплантите

След като се увери, че имплантът се е интегрирал успешно в челюстната кост, вашият стоматолог ще направи отпечатък, на базата на който ще бъде изработен новият ви зъб. Той ще бъде с перфектните форма и цвят, за да се впише естествено във вашата неотразима усмивка. 

7. Може ли короната или конструкцията да се изработи и да се постави в устата по-бързо?

В определени случаи това е възможно – най-често в областта на долна челюст, където костта е по-твърда. Тогава може короната да бъде поставена една седмица след  имплантирането. В такъв случай тя е временна и е пластмасова. Окончателната коронка се изработва три месеца по-късно.

8. Как трябва да се грижа за моите зъбни импланти?

Ако поставянето на импланта е добре изпълнено и са използвани качествени материали, след неговото адаптиране към челюстта той не изисква по-специални грижи от тези, които се  полагат за останалите  зъби. Препоръчително е на всеки 6 месеца да се ходи  на контролен преглед.

Искате ли да научите повече за това как вашата усмивка може да стане перфектна? Запишете си час при нашия специалист имплантолог на тел. 0888 314 980.

Summary
"Колко струват зъбните импланти?" и още 7 важни въпроса по темата
Article Name
"Колко струват зъбните импланти?" и още 7 важни въпроса по темата
Description
От какво са направени зъбните импланти? Кои са техните предимства и недостатъци? Как се поставят? Боли ли? Как да се грижим за тях?
Author
Publisher Name
Дентална клиника "Д-р Елхнеди"